Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Zelení prokázali pud sebezáchovy a zvolili si Bursíka

3/2008 Novináři a publicisté, po skončení sjezdu Strany zelených, poukazují na to, že Martin Bursík sice s přehledem vyhrál, ale zelení odešli ze sjezdu rozdělení. Marek Švehla se na svém blogu dokonce podivuje tomu, že se po vleklých hádanicích na konci sjezdu delegáti kolem svého předsedy pevně nesemkli, jako je to k vidění například u amerických demokratů. Tato myšlenka signalizuje zásadní nepochopení, jak to u zelených chodí.
Představa smírného řešení znesvářených táborů, byla od počátku odsouzena k zániku. Kdo zažil spory v širším vedení strany, či hádky na krajských konferencích, nemohl doufat, že sjezd tyto tábory usmíří a najde požadovaný kompromis. Spor totiž panuje nejen v ideové, ale i lidské rovině. Posun kupředu mohlo přinést pouze vítězství jednoho z táborů. Že to bude Martin Bursík se dalo odhadnout, ale že to bude vítězství tak drtivé, nečekal nikdo. Dana Kuchtové a její lidé byli, sportovní terminologií řečeno, poraženi rozdílem třídy.
 
Do užšího vedení se nedostal ani jeden její člověk a ona sama prohrála boj o post předsedy i prvního místopředsedy strany. Pokaždé o zhruba třetinu všech delegátských hlasů. Nemožnost kompromisu mezi Bursíkovými realisty a fundamentalisty Dany Kuchtové, naznačil poslední den sjezdu, kdy staronový předseda projevil dobrou vůli a nabídl polovinu křesel v revizní komisi strany opozici a neutrálního kandidáta do jejího čela. Opozice této slabosti okamžitě využila a na půl dne zablokovala jednání sjezdu.
 
Tento moment ukázal, že snaha o smírná řešení mezi realisty a radikály je marná. Delegáti sjezdu tak v samém závěru raději odvolali několik problematických lidí z republikové rady, aby se zamezila dvouhlavost vedení, když opozice svými obstrukcemi znemožnila schválení nových stanov. 
 
Politologové a novináři se právem ptají, co bude dál s  poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou, které na sjezdu vystupovaly na podporu Dany Kuchtové. Odpověď není jednoznačná, ale poslankyně příliš na výběr nemají. Pokud vystoupí z klubu a budou podporovat sociální demokracii, znamená to jejich politickou smrt. V Česku se přeběhlictví neodpouští. Spíše budou dále lavírovat na hraně jako doposud a populisticky nabourávat pracně vyjednané kompromisy. Vystaví se tak ohromnému tlaku samotných zelených. Zubová má rovněž složitou situaci v krajské organizaci a pravděpodobně by ten tlak nezvládla. Jakubková má sice v zádech poměrně konzistentní podporu krajských zelených, ale chybí jí odborné zázemí a zkušenosti.

Zelení nikdy nebudou jednobarevnou stranou, pestrost je jedním z jejich hlavních rysů, ale sjezd v Teplicích ukázal, že když se pestrost změní v anarchii a sebedestrukci, projeví nelibost stranická základna a odkáže rebely do hluboké defenzívy. A to je nejpodstatnější zpráva ze zářijového sjezdu zelených.   
                                                                                                                               Oldřich Janeba

21.10.2008 20:45:38
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one