Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Strana zelených na rozcestí

2/2008 Dvě zelené poslankyně, Věra Jakubková a Olga Zubová, v parlamentu opakovaně hlasovaly s opozicí a vyhrožují dokonce odchodem z poslaneckého klubu Strany zelených. To by v důsledku mohlo znamenat pád Topolánkovy vlády. Co se vlastně stalo s nejmenší koaliční stranou?
Na počátku sporu byl odklon od  levicové orientace SZ směrem do středu politického spektra. Tímto rozkročením sice dostal Martin Bursík zelené do parlamentu, ale část radikálů mu to nikdy neodpustila. Přestože sami nejsou v reálné politice příliš úspěšní, snaží se všemi způsoby dostat stranu do náruče sociální demokracie.
Ilustrativním příkladem je Matěj Stropnický,o jehož napojení na Lidový dům a především její  vlivné lobbyisty, se už mluví veřejně.
Skutečnou rozbuškou se stalo až nucené odstoupení první místopředsedkyně strany Dany Kuchtové z křesla ministryně školství a tělovýchovy. Hořkost jí dovedla až do čela levicové opozice ve straně.
Získat Olgu Zubovou, do té doby neviditelnou poslankyni zelených na svou stranu, už nebylo tak složité.
Pomohlo zklamání nad skutečností, že nedostala uvolněné křeslo ministryně školství, přestože se většina odborné veřejnosti shodla, že tuto funkci zastávat nemůže.
Poslankyně Věra Jakubková je poměrně nešťastný příběh nevládní aktivistky, která nepochopila, že politika je především uměním kompromisu.

Situace ve Straně zelených je velmi vážná, protože proti Bursíkovi nyní stojí nejenom dvě poslankyně, první místopředsedkyně, ale i většina republikové rady, kterou ovládají levicoví radikálové.
Pokud bude vnitrostranická opozice i nadále nutit svého předsedu Bursíka ke krokům, které jako předseda nejmenší koaliční strany nemůže splnit, bude potřeba tuto situaci řešit.
Nejčistším řešením by byl celostátní sjezd, který by ukázal, jaké je vlastně rozložení sil ve straně. Jestli chtějí zelení být  apendixem sociální demokracie a spadnout tak pod dvě procenta voličské přízně a nebo pokračovat s Martinem Bursíkem ve složité cestě středové strany.
Současný stav je však neudržitelný a čas hraje zjevně proti zeleným.

Oldřich Janeba

21.10.2008 21:17:59
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one