Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Články, texty

Město Jílové leží ve zvlněné krajině dolního Posázaví. Chci vás pozvat na jarní výlet po místech s krásnou vyhlídkou na všechny světové strany kolem dokola tohoto bývalého zlatohorního města, po trase „Jílovské vyhlídky“, kterou v letech 2001-2002 vyznačil Okrašlovací spolek v Jílovém. Tato okružní trasa má severní a jižní větev. Každá z větví měří asi 8km, jejich spojka 2km. To umožňuje dva samostatné výlety po 10ti km. V terénu je trasa značena červenobílým úhlopříčně děleným čtvercem. Krása krajiny, kterou tato trasa vede, má v sobě jeden chmurný tón: Je vážné nebezpečí, že během následujících osmi let ustoupí plánované dálnici D3.
Strategický plán je profesionálně rutinně zpracován s vytěžením informací jen od některých skupin obyvatel, čímž zkresluje význam různých aktivit. Majitelé rekreačních nemovitostí, které jsou ve většině proti ostatním, na něm neparticipovali vůbec. Strategický plán proto zůstává obecný tam, kde by jen trochu lepší komunikace přinesla konkrétní návrhy. Bez nároku na úplnost se proto pokusím v následujících připomínkách vyplnit některé mezery:
Za jasného dne s dalekou viditelností, na něž bylo toto léto bohaté, jsem vyšel na Skalku, s nadějí, že uvidím Říp a snad i další hory na severu Čech. Viděl jsem dílo zkázy: ze sloupku zmizel informační panel i plechová schránka s vrcholovou knihou. Hledal jsem pod skalním srázem, ale bezvýsledně. Proč se vandal namáhal odnášet věci, které jsou mu k ničemu? Vrcholová kniha poskytovala turistům možnost podělit se o zážitek z krásné panoramatickévyhlídky. Většina zápisů projevovala nevoli nad tím, že právě tudy má vést dálnice D3. Od velmi kultivovaného zápisu výpravy Sokolů-seniorů z Prahy, přes rodiny z různých koutů Čech, až k omladině s bezprostředností sobě vlastní.
Na jaře na sebe často upoutá v krajině pozornost řada velkých bílých či narůžovělých koulí – kvetoucích ovocných stromů, dnes již neznámých odrůd. Lemují zbytky prastarých polních cest, které se v krajině zachovaly. Zanikání polních cest započalo scelováním družstevních lánů v padesátých létech a stále pokračuje. V době úrody jsem do výletu s potomky vždycky zařadil polní cestu z Radlíka k Ráčku s bohatým výběrem žlutých, červených a modrých plodů - špendlíků. Polní cestu nahradil pruh kvalitního asfaltu lemovaný jílem a na koncích opatřený dopravními značkami „slepá ulice“. Chodily by na špendlíky děti z vilkového sídliště, které se zde zakládá? Třeba už mají v podvědomí, že co není ze supermarketu, může být jedovaté?
V dubnovém čísle Jílovských novin se pan doktor Kohoutek jménem ODS pustil do Zelených. Nic proti němu nemám, ale jako předseda jílovské základní organizace musím reagovat. Ne k osobám zastupitelů, život nám přináší nečekané zvraty a pokud všichni jednali v souladu se zákonem, necítím se povolán vrtat se v jejich soukromí. Soustředím se jen na věcné problémy:
V minulém čísle JN vedoucí pražské pobočky Remondis p. Židlický navrhuje potrestat obyvatele za to, že přeplňují kapacitně nedostačující kontejner u Normy tím, že ho úplně odstraní.
V posledních letech se krajina v okolí Jílového a zvláště v okolí Petrova mění v zadrátovanou ohradu. V souvislosti s rozvojem dotačního programu pro zemědělce v souvislosti se vstupem do EU s naše dřívější intenzivně produkční zemědělství mění v jakýsi udržovací program se všemi negativními důsledky  pro ostatní uživatele krajiny.  Zemědělcům  se totiž více vyplatí „uvést půdu od klidu“, tedy oplotit pozemky a vytvářet dojem pastvin, na kterých se po většinu roku stejně žádný dobytek nepase. Ale díky dotacím to vynáší. Ty tam jsou doby, kdy zemědělec žil ve strachu, že když bude sucho, úroda nenaroste, a když bude vlhko, tak mu shnije.  Dnes stačí nově vzniklé louky jedenkrát za rok posekat, oplotit je a těšit se na dotace.
Rozhodl jsem se odpovědět na tento článek a snažit se vysvětlit z jiného úhlu pohledu co se v naší oblasti s krajinou a se životním prostředím děje.
V prosincovém čísle JN Milan Mrkva, MS ODS, navrhuje místo kované mříže v 1.patře Městského úřadu v Jílovém instalovat ozdobné dveře. Potkal jsem před touto mříží v „neúřední“ den sestru zesnulého hudebního skladatele Zdeňka Lukáše, která chtěla dojednat uložení urny na hřbitově v Jílovém. Myslím, že ani dveře intarzované mahagonem by jí neporadily.
Když se před léty Okrašlovací spolek propracoval kopřivami, bezinkami a stavební ssutí ke vchodu Svatováclavské kaple, nalezl jej zatlučený prkny. Postupně byly vchod i okna opatřeny kovanými mřížemi a v kapli se občas konaly komorní kulturní akce. Letos v létě se jedné takové akce, jako překladatelka, zúčastnila malířka Inka Delevová. Na novogotickém oltáři ji zaujal prázdný rám, zakončený lomeným obloukem. Rozhovor na toto téma vyústil v dohodu, že paní Delevová, za úhradu režijních nákladů, pro Okrašlovací spolek obraz namaluje. Zadání bylo dosti obecné, kníže Václav jako zemský patron v intencích Myslbekova pomníku.
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one