Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Zeleným zastupitelem se stal Pavel Hrabec - diskuze

Jméno / odeslat anonymně
Opište prosím kontrolní kód "7728"
:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love
Není pravda, že většinový volební systém používají všechny vyspělé země. V Evropě pouze Velká Británie a nově Maďarsko, jinak nikdo. Tradiční demokracie jako je Francie, Německo, Holandsko, Itálie, Rakousko, Švýcarsko, kompletně celá Skandinávie a další, používají poměrný volební systém.

Jeho výhoda je jeho schopnost zajistit, aby parlament byl zmenšenou kopií názorů ve společnosti. V tomto systému je také vysoce nepravděpodobné, že by jedna politická strana ve volbách získala většinu hlasů. Koaliční vládnutí sice rozmazává odpovědnost stran za výsledek, na druhou stranu nutí strany k dohodám a eliminuje radikální řešení jako je tomu možné při většinovém volebním systému.

Většinový volební systém není přenosný do zemí střední a východní Evropy . Politická nekultura by mohla vést k pokusům usurpovat moc nebo prosazovat jednostranná řešení a ty dvě velké a zkorumpované strany ČSSD a ODS by nikdo nedostal od moci. 

K politickému handrkování pouze krátká poznámka, že SZ byla v Jílovém u Prahy čtyři roky v opozici a žádných funkcí si na vedení města nenárokovala. To by Pavel Borský mohl vědět, když s námi čtyři roky na schůzích sedával.

Upozorňuji čtenáře, že níže píšící "Pavel" nemá nic společného se zastupitelem za Stranu zelených Pavlem Hrabcem. Děkuji Oldovi Janebovi, že "Pavlovi" odpověděl vyčerpávajícím způsobem a mě této povinnosti zhostil. Jen nechápu, proč někdo útočí na potenciální spojence a pálí mosty, které se jednou mohou hodit.
Ještě jednou si dovolím reagovat, i když je to zřejmě jen ono příslovečné házení hrachu na zeď. Ale snad se mýlím.

1. SZ není ve smlouvě uvedena mezi demokratickými stranami proto, že se tento bod týká jmenování předsedy kontrolního výboru a v době sepsání této smlouvy bylo kategorické odmítnutí této funkce stranou Zelených pisatelům této smlouvy známo. Tedy zřejmě si kritici této smlouvy tento bod řádně nepřečetli a nebo jde opět jen o nějakou uraženou ješitnost. Koaliční partneři by mnohem raději viděli předsedou tohoto výboru zástupce SZ, ale nemohli jinak.2. Váhou mandátu jsem rozuměl prostý počet hlasů. Volební systém u nás je bohužel pokřivený,

na rozdíl od mnohem vyspělejších demokratických zemích používajících většinový volební systém. Díky tomu jsou výsledky voleb u nás jakousi podivnou hrou na demokracii, volební paty a neustálé vládní krize i podivné koalice v řadě měst jsou toho svědkem. Být zde většinový systém, tak je mnohem jednoduší prosazovat volební program a ne již po dvacet let na všech úrovních upatlávat kompromisní dohody.3. Buďme rádi, že to zde v Jílovém dopadlo tak jak dopadlo a ne jako například v Praze, kde si vítězná strana díky tomuto volebnímu systému může balit kufry. Zde je velká šance naplnit více než dostatečně zelený program.4. DOvoluji si zde tvrdit, že většinu bodů vol. programu SZ lze uskutečnit touto koalicí v Jílovém bez ohledu na to, zda v RM je přítomný člen SZ či nikoliv. Pokud nám půjde o město a ne o politikaření a handrkování se o funkce, které mimochodem SZ v minulých letech přivedlo tam, kde je dnes, povede se program většiny zde v Jílovém slušných občanů realizovat.

Hlavně, aby se podařilo alespoň zpomalit zesatelitnění Jílového, to by měl úkol č. 1. Vzpomínám si i na článek pana Doležala v JN, kde jasně uváděl svůj názor, že zastavovat další zelené plochy je cesta do Jesenice a tam snad nikdo nechce. Ostatní koaliční strany + SZ tento názor prezentovaly také, tak věřím, že se hektická výstavba zastaví. Pokud se budou vyvíjet věci podle programu stran a sdružení před volbami, měli bychom se také dočkat zastavení nesmyslného projektu autobusového terminálu, který zlikviduje jednu z posledních, ne-li poslední větší volnou plochu v intravilánu města. Obecně, koalice se vytvořila podle zájmů, kdo je spolehlivý a kdo ne bych nechal na vývoji věcí, ona ČSSD asi taky není kdovíjak vypočitatelná. Osobně mě mrzí, že SZ není zastoupena v radě a přešlap s jejím neuvedením mezi demokratickými stranami je více než nešťastný.
Prvního a zároveň posledního vyjednávání se nezúčastnil řadový člen, jak se píše níže, ale dlouholetý člen, jeden ze tří zakládajících členů jílovské buňky, všemi respektovaný krajinný ekolog Otakar Šmíd. Byl přítomen především proto, že v těžkých dobách vždy pomáhal a hájil paní Halanovou a má k ní lidsky blízko. Požadavek, aby ve vznikající koalici byl zastupitel Pavel Hrabec zároveň člen rady, není vůbec přehnaný požadavek a tato klasifikace vypovídá o velice chabé znalosti politiky pisatele. Vše je řízeno nabídkou a poptávkou. Nejstabilnější vláda v Dánsku v osmdesátých letech stála na síle jednoho hlasu, který patřil jednomu jedinému poslanci, který se stal ihned nejenom ministrem, ale i předsedou vlády. Takovou váhu měl jeho hlas. Vzhledem k tomu, že paní Halanová se raději dohodla s problematickým sdružením pana Šorma, nepotřebovala už hlas zelených. Tedy nebyla poptávka po tomto hlasu. Vzhledem k zkušenostem s lidmi z Šormovy kandidátky, je však velmi pravděpodobné, že během funkčního období opět vznikne poptávka po koaličním hlasu, který by zajistil paní Halanové vládnutí. JENŽE V TU CHVÍLI ZELENÍ UŽ NEBUDOU PRO PAVLA HRABCE POŽADOVAT RADNÍHO, ALE MÍSTOSTAROSTU.
Povolební vyjednávání koalice nebylo vůbec jednoduché a s ohledem na požadavky koaličních stran a s ohledem nejen na počet masndátů a i jejich sílu (kolika hlasy od občanů jsou podpořené)nebylo jiné uspořádání možné. Významný post předsedy kontrolního výboru jste odmítli. Dále si dovoluji podotknout, že program Nezávislých Jílovska je dostatečně zelený a otevřený. Věřím, že na projektech a částech programu, na kterých má koalice stejný pohled, bude SZ spolupracovat. Ono je koneckonců dost troufalé a skoro bych použil i silnější výraz, na prvním jednání , na kterém byl zastoupen sice zvolený zastupitel, ale ne předseda ani místopředseda ZO byly vzneseny požadavky řadovým členem ZO, které neodpovídají dosaženým výsledkům ve volbách. Ale i to mohlo být splněno, kdyby vyjednávání mezi dalšími stranami dopadlo jinak.
Ano. Ta formulace je zcela nevhodná. Připravujeme reakci na tyto stránky, kde zveřejníme názor zelených na vznik jílovské koalice. Pouze heslovitě: Byli jsme sice osloveni paní Halanovovu, abychom se podíleli na radniční koalici, ale bez nároku na zastoupení v radě, což je stejný protimluv jako kdyby vás vítěz parlamentních voleb pozval do vlády, ale nenabídl vám žádné ministerské křeslo. Pochopitelně, že jsme takovou nabídku odmítli. Máme mandát od voličů buď se podílet na řízení města nebo jeho chod kontrolovat z opozice. To budeme činit.
Všimli jste si, že Strana zelených není v radniční koaliční smlouvě zmíněna mezi demokratickými stranami? Docela mě to šokovalo. Zvlášť, když se mezi "demokraty" počítají extremisté z ODS.
20.11.2010 11:00:33
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one