Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Zamyšlení nad sedmdesátiletou mapou

Zamyšlení nad sedmdesátiletou mapou - obrázek

Zamyšlení nad sedmdesátiletou mapou - obrázek

Proti Ptolemaiově mapě, která jako první pojmenovala naše severní pohraniční pohoří Sudety, je to mapové mládě. Vznikla dva roky poté, co politické zneužití Ptolemaiova názvu pohoří vedlo k drastické redukci našeho území a podřízení se vůli nacistické Říše. Důsledkem tohoto podřízení je i tato mapa návrhu dálniční sítě.
Poznáváme plánovanou Sudetskou dálnici Asch, Karlsbad, Lobositz, Reichenberg, i na ni navazující spojku Regensburg-Karlsbad. Ta, jako spolková dálnice 93, dlouhá desetiletí končila kousek za Weidenem, aby se po pádu železné opony protáhla kolem Ašského výběžku do bývalé NDR.
Nás ovšem zajímá hlavně severojižní spojení Berlína s Lincem, který si Hitler oblíbil snad proto, že tam propadl u maturity. Na sever od Prahy byl návrh realizován jako dálnice D8 přes České Středohoří. Na jih od Prahy pak poznáváme starou známou- západní variantu D3. Původnímu návrhu je třeba přiznat jistou logiku: Prochází Neveklovskem, určeným ke germanizaci, a uprostřed mezi Pískem a Táborem míří přímo k jihu.
Pozdější úpravy dálnici v Jihočeském kraji vrátily do historické trasy k Táboru. Ve Středočeském kraji však nacistické residuum doplnilo jen pár kudrlinek podle přání vlivných porevolučních starostů. Benešovští si říkají: „Když si to jílovští nechají líbit, nám se aspoň uleví“. Podle obvykle dobře informovaných zdrojů, na třech jílovských komunálních kandidátkách se prý najdou někteří lidé, preferující tuto západní (jílovskou)variantu dálnice D3, před všestranně vhodnější variantou východní (benešovskou). Pokud ovšem dotyční budou deklarovat, že tomu tak není, rád se veřejně omluvím, že jsem naletěl.
                                                                                                             Otakar Šmíd
11.10.2010 13:19:31
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one