Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Žampach pod další osudovou hrozbou

Žampach pod další osudovou hrozbou - obrázek

Žampach pod další osudovou hrozbou - obrázek

Jez na Žampachu je vyhledávané místo vodáků, rekreantů i milovníků přírody, o čemž svědčí nedělní Koupání v řece Sázavě, které uspořádali jílovští zelení (viz. Obrázek). Pokud by však došlo ke stavbě západní trasy dálnice D3, Žampachu by možná zvonil umíráček. Více v článku Otakara Šmída.

V 19. století byl Žampach na Sázavě svědkem zoufalého a nákladného projektu: Vodní kolo mělo kilometrovým mechanickým převodem v náročném terénu pohánět čerpadlo k odvodnění Jílovských dolů. Převody ovšem spotřebovaly získanou energii. T. A. Edison již měl dynamo, jež by problém vyřešilo. Z projektu zbyl náhon a jez. Roku 1900 byla nejvyšším kamenným mostem v Čechách, přes Kocourské údolí na Žampachu, dokončena stavba Posázavského Pacifiku. Následně KČT na opačném břehu Sázavy zbudoval Posázavskou stezku, která původně vedla z nádraží Jílové přes přívoz na Žampachu, dvě vyhlídky a hospodu U Mařeny (babička Mary z písně V+W) do Pikovic. Přívoz paradoxně fungoval v dobách, kdy turisté museli namáhat hlasivky voláním „PŘÍVOZ!“ přes řeku. V době mobilních telefonů přívoz není v provozu. Posázavská stezka proto vede z Kamenného Přívozu po silnici. Zlatý věk Žampachu z předválečných dob dozníval ještě pár let po válce, než se kvalita vody v Sázavě povážlivě zhoršila. Dnes, kdy je Sázava opět čistší, se milovníci koupání vracejí na jez na Žampachu. Jílovští Zelení chtějí pro ně vytvořit přívětivé prostředí. Na dohled od Žampachu však má Sázavu překlenout dálniční most a právě přes Žampach by byl dopravován materiál a stavební technika. Odpor proti této variantě dálnice D3 podpořil v roce 2001 návštěvou i prezident Havel. Tento nesmyslný projekt by pro Posázaví měl samozřejmě horší důsledky, než ten z 19. století.

Ing. Otakar Šmíd

10.07.2012 13:02:44
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one