Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Řeč je o zpětné vazbě

Řeč je o zpětné vazbě - obrázek

Řeč je o zpětné vazbě - obrázek

Pokácení stromů v Šenflukově ulici mělo odezvu v Zeleném Posázaví. Na následný článek vedoucí OŽP paní Špačkové v listopadových Jílovských novinách reagoval Otakar Šmíd následujícím příspěvkem, který posuzování kácení z podnětu obcí hodnotí v širších souvislostech. U politiků se často setkáváme s tím, že veřejně deklarují vstřícnost k občanské aktivitě, zatímco v praxi se ji usilují vyřadit. Zcela opačně postupovala v  JN 11/08 vedoucí OŽP paní Špačková. V praxi spolupracuje velmi vstřícně.
Například neváhala při místním šetření jet pro odbornou literaturu, s jejíž pomocí jsme pak společně zachránili krásnou alej olší. V uvedeném článku však mé věty ze Zeleného Posázaví „Zatímco v procesním právu hájí státní zástupce jiný zájem než obhájce, v případě kácení z iniciativy obce obě funkce splynou. Tento legislativní nedostatek může nahradit jen občanská aktivita.“ vnímá jako zpochybnění své čestnosti.

Jednak je to volný citát ombudsmana a jednak jsem nikdy nepocítil důvod o čestnosti paní Špačkové pochybovat. Řeč je o principu zpětné vazby, která zajišťuje stabilitu jakéhokoli systému. Žádný znalecký posudek nemůže tuto zpětnou vazbu nahradit. Například ve známé Kuřimské kauze znalec oslovený státním zástupcem Barboru Škrlovou označil za viníka a znalec oslovený jejím obhájcem za oběť. Soud pak představoval soustavu se zpětnou vazbou.

Navzdory zdánlivé efektivnosti direktivního řízení se po trpkých zkušenostech opakovaně přesvědčujeme o potřebě zpětné vazby. Mojí generaci takto oslovila kniha Norberta Wienera „Kybernetika a společnost“, vydaná česky v roce 1963.
Závěrem bych rád paní Špačkové popřál, aby v budoucnosti s občanskými aktivisty spíše řešila, zda problematické větve uříznout na větevní kroužek, jak radí zahradníci, nebo zakrátit korunkovým řezem, jak radí arboristé, než zda „všetko popíliť“, jak radí major Terazky ze Švandrlíkových Černých baronů.
                                                                                                                Otakar Šmíd

19.11.2008 12:08:44
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one