Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Proč SZ neuspěla v krajských volbách?

Pro Stranu zelených byl 16 a 17 říjen černým víkendem, nezískala nakonec ani jednoho krajského zastupitele a do druhého kola se nedostal ani jeden její kandidát na senátora. Co tento debakl znamená a kde hlesat důvody neúspěchu se zamýšlí Oldřich Janeba.       1. V případě hospodářské recese, ať již skutečné či domnělé, společnost obětuje jako první kvalitu života. Primárně dá přednost levnému jídlu a doktorovi bez poplatku, než čistému vzduchu a ekologicky šetrné dopravě.

 

 Velmi špatná zpráva o české společnosti, nicméně je potřeba jí takto akceptovat a nadále s ní pracovat. Čelit se tomu dá pouze tak, že se bude dlouhodobě rozšiřovat členská základna a podaří se prohloubit ony „mělké kořeny“, jak uvedl Martin Bursík. Důležité je rovněž přinést na kandidátky zajímavé a inspirativní lidi.

2. Slušnost zelených netáhne. Ukázalo se, že české společnosti nevadí propojení politiků s gangstery ani hulvátské projevy, pokud jim je slíben vyšší sociální standart, byť domnělý. Máme jako zelení tedy uhnout od své slušnosti a věcnosti a naladit si populistickou strunu? Ani omylem. Historie ukazuje na skutečnost, že radikální politika vždycky nakonec požere sama sebe!

3. Témata. Jak již bylo napsáno v bodě 1 a 2, v dobách rozbouřených, daleko více než kvalita života, funguje rušení poplatků u lékaře či budování dálnic. Dobře a co takhle ochrana spotřebitelů, nemohlo by to být nové téma zelených?

4. Nekandidovala Kateřina, Martin ani Ondřej. Velmi špatná zpráva: SZ stále stojí na několika málo osobnostech a krajská úroveň je hluboce pod touto laťkou. I tak zajímaví politici jako Radan Večerka, Petr Klepiš či Kateřina Dubská na sebe nestrhnou tak velkou přízeň voličů jako Kateřina Jacques nebo Ondra Liška, přestože v jiné partaji by patřili mezi Top 10. Voliči zelených mají na své kandidáty vyšší požadavky, než voliči dvou velkých stran. Je proto nutné i na krajskou úroveň přizvat nestraníky.

5. Nenápaditá kampaň. Strana zelených svou kampaní zcela zapadla do stereotypů ostatních stran. Jak řekl v sobotu u Moravce expert na řízenou komunikaci: Plakáty vypadají v Česku vždycky stejně. Sedí na něm politik tu s větším tu s menším bříškem a vedle něj je napsané heslo. U ostatních stran tato sterilita nevadí, ale zelení, aby se prosadili potřebují invenční a neotřelé nápady. Kolem SZ je řada šikovných lidí, kteří mají zkušenosti s PR a řízenou komunikací, využijme jich.

6. Voliči zelených se rekrutují až od jisté volební účasti, řekněme padesáti šedesáti procent. Jsou to velmi „zhýčkaní“ voliči, pro které jsou volby druhé kategorie pod jejich rozlišovací schopnost.

7. Voliči na krajské úrovni SZ nehledají. Vzhledem k výše popsaným mělkým kořenům, je patrně představa zeleného hejtmana příliš exotická. Změnit se to dá pouze lepší prací v komunální rovině, úspěšní starostové za SZ, výrazní radní, nevládkáři s konkrétním dopadem na region, mohou tuto představu pootočit.

Zkrácená verze vystoupení O. Janeby z jednání regionálních představitelů Strany zelených v Brně 24.10. 2008

27.10.2008 11:41:49
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one