Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Přijďte na Žampach podpořit Evropský den koupání v řekách

Přijďte na Žampach podpořit Evropský den koupání v řekách - obrázek

Přijďte na Žampach podpořit Evropský den koupání v řekách - obrázek

Milujete řeku Sázavu a není Vám lhostejný její osud? Pak přijďte vyjádřit její podporu na Žampach do Jílového u Prahy, kde 8. července Strana zelených a O.S. Krajina 2000 pořádá Evropský den koupání v řekách. Bude se jednat o symbolické vstoupení do vln zlaté řeky, které se pro nadšence může přeměnit v libovolně dlouhé radovánky. Více o tématu napsal Otakar Šmíd do prázdninového čísla Jílovských novin.

Každým rokem, vždy druhou neděli v červenci, mnoho lidí po celé Evropě slaví den koupání v řekách. Předloni se jílovští Zelení a jejich příznivci koupali v Pikovicích, na letošní neděli 8. července zvolili klenot Dolního Posázaví – jez na Žampachu.

 Zatímco počátkem padesátých let jsme se chodili koupat pěšky k čisté řece, o 40 let později jsme cestovali za slušným koupáním k moři. Za dalších 20 let se mnohé změnilo. Díky evropským dotacím na čističky se kvalita řek, Sázavu nevyjímaje, přeci jen zlepšila. Lidé si však odvykli. Reklama jim nabízí azurové bazény, cestovky supervýhodné zájezdy k moři a ti mladší už čisté řeky ani nepamatují. Návrat milovníků vody k řekám je právě cílem Evropského dne koupání v řekách.

 Žampach je kouzelné místo. Když za slunečného počasí brouzdáte vodou na koruně jezu, obklopeni lesnatými stráněmi a trochu si nad jezem zaplavete, máte pocit opravdového štěstí a pohody. Ovšem na jez musíte nejdřív přeručkovat po trubce na plotě a předtím si na loučce najít místo bez kopřiv. Jílovští Zelení, prostřednictvím svého muže v Zastupitelstvu města Jílového, Pavla Hrabce, iniciovali jednání radnice s majitelem loučky o účasti města na zušlechtění loučky a její údržbě. Takže než toto číslo JN vyjde tiskem, třeba i loučka se změní k lepšímu. Obnovení lávky přes náhon ovšem tipuju na tvrdší oříšek, ale věřím v jeho rozlousknutí.

 Tak se těšíme na shledanou v neděli 8. července kolem 10. hodiny na Žampachu. Hlavně dobré počasí i náladu!

 Otakar Šmíd, psáno pro JN

19.06.2012 15:09:20
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one