Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Potřebuje Jílové supermarket Tesco?

Potřebuje Jílové supermarket Tesco? - obrázek

Potřebuje Jílové supermarket Tesco? - obrázek

V Jílovém má vzniknout supermarket TESCO. Obchodní zástupkyně této společnosti již kontaktovala radnici a sdělila, že má společnost eminentní zájem ve městě prostavět plochu o velikosti zhruba 1000 m2. Radnice se tomuto návrhu nebrání a chce vytipovat pět míst, která by k těmto účelům poskytla. Opoziční zastupitelé tímto návrhem příliš nadšení nejsou.

 „Město nepotřebuje žádný hypermarket, který zlikviduje současné drobné podnikatele jako je Kolář, Tintěra nebo Rohlíček, které bychom naopak měli maximálně podporovat, protože jsou to právě oni, kdo dávají Jílovému tu lidskou hodnotu, které je třeba si vážit, „ myslí si Jiří Macák ze Strany zelených.  Podle jeho názoru by velkoprodejna život ve městě silně ochudila a přiblížila anonymnímu odosobněnému městu, o které nestojí.
Podobný názor zaznívá i z řad občanů města. „Myslím, že prodejní plocha po většinu roku postačuje, zvlášť pokud jsou všechny pokladny v Normě v provozu. Rekreanti, kterých je v létě víc než usedlých, cestou nakoupí v Jesenici. Problém je spíše s parkováním u Normy, jednoduchá okamžitá pomoc - likvidace rezavých bud a nepořádku za budovou a úprava na parkoviště,“ domnívá se Otakar Šmíd z občanského sdružení Krajina 2000.
A jak vypadá situace s celkovým rozsahem prodejních ploch v celé České republice? Podle společnosti Incoma, která se zabývá statistikami v maloobchodě patří Česko s 0,22 metry čtverečními prodejní plochy na obyvatele do první evropské špičky, absolutně vede, ale v žebříčku postkomunistických zemí.
V žádném jiném státě se zkušenostmi s komunismem není tolik nákupních center jako v Česku, to navíc v tomto směru hravě překonává státy jako Německo, Belgie či Itálie.
V Norsku například v devadesátých letech na čas výstavbu obřích obchodních center úplně zakázaly, v Rakousku i v jiných zemích se k takové výstavbě vyjadřují  cechy a spotřebitelské organizace, města regulují, kde supermarkety stát nemohou. A dokonce i v Polsku  podléhá výstavba nového centra souhlasu města. Jen v Brně kvůli supermarketům zkrachovalo za poslední tři roky 500 menších obchodníků, mamutí markety jdou proti zájmům místních výrobců a zpracovatelů, navíc zvyšují nároky na dopravu.
Hlavní problém ale zůstává v tom, že v mnoha městech a obcích už si lidé prakticky nemohou vybrat, zda chtějí nakupovat v malém obchodě nebo v marketu. Potká stejný osud Jílové u Prahy? (jan)
06.04.2010 13:42:10
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one