Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Plánovaná výstavba na Pepři budí vášně

Plánovaná výstavba na Pepři budí vášně - obrázek

Plánovaná výstavba na Pepři budí vášně - obrázek

Jílové u Prahy se postupně rozlézá do okolní krajiny, přesně tak, jak mu urbanisté věští již řadu let. Vyvolává to vzrušené debaty, zda se nová výstavba zastaví na přijatelné podobě nebo překročí všechna myslitelná pravidla a stane se noční můrou starousedlíků, jako je tomu v Černošicích nebo Jesenici.
Jedním z diskutovaných projektů je plánovaná výstavba rodinných domů na stráni k vrchu Pepř. Společnost DIREKT REAL tam chce postavit 24 nízkoenergetických dřevostaveb od architekta Miloslava Čejky.
Podle opozičního zastupitele Jiřího Macáka to není šťastný nápad. „ Byli jsme s Tomášem Svobodou proti tomuto projektu, ale ostatní zastupitelé nás přehlasovali,“ říká smutně.
Macák by rád dosáhl toho, aby jílovské zastupitelstvo vyhlásilo stavební uzávěru  dalším velkých developerským projektům s ryze rezidenčním „monokulturním“ vzhledem. „Nechci, aby kolem Jílového vznikly enklávy satelitních sídlišť na ležato,“ dodává.
Smířlivější postoj k výstavbě má jednatel Krajiny 2000 Otakar Šmíd.
„Funkcionalistické domky na obrázku patří spíše do roviny, než na svah Pepře, ale zase jsou přijatelnější než podnikatelský barok. Jiná věc ovšem je, když každé ráno a večer se z celé této zastavěné stráně desítky aut budou snažit procpat Kaštankou, Karlovkou a Podolím,“ upozorňuje.
Jílovský krajinný ekolog Otakar Šmíd již dávno namítal, že součástí zastavovacích plánů na úbočí Pepře by měla být přístupová silnice, plnící současně funkci druhé části obchvatu města. „Město však počítá s tím, že tuto komunikaci postaví ŘSD při výstavbě dálnice D3. Pokud bude zvolena výhodnější východní varianta dálnice, nebude to nikdy. V případě volby kontroverzní západní varianty nejdříve v roce 2022,“ dodává Šmíd.
V případě rodinných domků, nabízených společností DIREKT REAL hraje svou roli ještě jedno hledisko a sice samotná architektura stavby.
„Jako polehčující okolnost vidím, že se jedná o nízkoenergetické dřevostavby se zanedbatelným příspěvkem CO2 do atmosféry. Škoda, že projektanti nenašli tolik odvahy postavit domy pasivního charakteru, což je například v Rakousku u novostaveb už povinné,“ uzavírá téma člen jílovských zelených Oldřich Janeba. (red)

NAPIŠTE NÁM SVŮJ NÁZOR NA PLÁNOVANOU VÝSTAVBU. VÍCE INFORMACÍ O PROJEKTU NALEZNETE ZDE:

http://www.sreality.cz/projekt/nizkoenergeticke-bydleni-vyhledy-jilove/19

 


 

13.04.2010 14:02:54
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one