Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Nerozhledny

Nerozhledny - obrázek

Nerozhledny - obrázek

Kromě nové rozhledny na vrchu Pepři u Jílového, o níž jsem psal v červnovém Zeleném Posázaví roku 2008, jsou v Dolním Posázaví tři rozhledny, jejichž společnou vlastností je, že v době olistění okolních stromů z nich toho není moc vidět. Jsou to Mandava, Vlková a Neštětická hora. Chtěl jsem proto čtenáře logicky pozvat k návštěvě těchto rozhleden, než listí vyraší.
Má to však háček: Mandava, neboli návrší U křížků, je památník setkání Pražanů s Tábory v září roku 1419. Toto setkání je námětem jednoho z pláten Muchovy Slovanské epopeje, krajina obrazu však neodpovídá současnosti. Památník, s centrální vyhlídkovou věží, dříve volně přístupnou, byl postaven roku 1931. Dnes je věž zamčená. Jelikož se na všechny strany svažují pole, je však hezký výhled i ze země. Jižně od Mandavy je rokokový zámek Štiřín s anglickým parkem. Kdo na to má, může v přilehlé postmoderní restauraci, jakési švejkovské variaci na architekta Hundertwassera, poobědvat.
Vlková se svými 521 metry je nejvyšším vrcholem Požárských lesů. Od sousední Grybly je oddělena hlubokým údolím, v němž se zachovaly smrky z původního lesa, věkem i rozměry souměřitelné se smrky na Boubíně. Místního Krále smrků před pár léty udolaly václavky. Na vrcholu Vlkové, uprostřed obory, stojí od konce 19. století romantická chata s rozhlednou. Po 2. světové válce přes hrazení obory vedly schůdky a rozhledna byla přístupná turistům. V padesátých létech byla chata s rozhlednou devastována vojenským nebo podobným dočasným užitím. Když komunisté přišli na chuť panským loveckým kratochvílím, oboru znovu oplotili a chatu s rozhlednou opravili, ovšem pouze pro vyvolené. Stav bohužel trvá.
Neštětická hora, vysoká 520 m, se v roce 1627 stala posledním útočištěm vzbouřených sedláků. Na památku třístého výročí jejich porážky byla na vrcholu postavena betonová rozhledna. Nedostatek výhledu na severozápad si vynahradíte cestou po žluté značce z vrcholu na Chvojínek s půvabným kostelíkem ze 13. století. Krásný výhled východním směrem na Konopiště vám poskytne Chvojen (406 m) s kostelíkem svatého Jakuba, rovněž ze 13. století. Na přilehlém hřbitově byli pochováni padlí vzbouření sedláci. Krásně tepané barokní kříže odtud zmizely někdy kolem roku 2000. Cestou z Chvojínku na Chvojen překřížíte plánovanou t.zv. Stabilizovanou variantu trasy dálnice D3, jejíž realizaci, doufejme, zdravý rozum nedopustí.
Otakar Šmíd
30.07.2009 11:41:54
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one