Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Nebojte se koupat v přírodě, nabádají zelení v Posázaví

Nebojte se koupat v přírodě, nabádají zelení v Posázaví - obrázek

Nebojte se koupat v přírodě, nabádají zelení v Posázaví - obrázek

Koupání v řekách je bezpečné, příjemné a osvěžující. S tímto závěrem se rozešli domů aktéři sobotního koupání v řece Sázavě v Pikovicích, kteří se nezalekli „podzimního“ počasí a potopili se do divokých vln zlaté řeky.
Zpočátku to vypadlo spíš na procházku ve svižném tempu než koupání v řece. Teploměr v sobotu ráno ukazoval 17 stupňů, pršelo a zlatým kaňonem se proháněl ledový vítr.

Nakonec se podařilo postavit stan a za chvíli dokonce vysvitlo slunce. Jako první se do vln ponořil psárský místostarosta Jirka Janata se synem Pavlem. Když ostatní shledali, že proud po dešti není tak veliký, aby je automaticky odnesl do Davle, šli se koupat také.

Samozřejmě, že zeleným v Dolním Posázaví nešlo o pouhý světský prožitek z koupele, která „jde k duhu tělu i duchu“, jak hlásal Nezval, ale o upozornění, že v době klimatických změn, kdy rapidně ubývá podzemních vod, by se měli lidé vrátit zpět do přírodních koupališť a především do řek, jejichž kvalita se od roku 89 stále zlepšuje.

Jistě, ani Sázava není v ideálním stavu a po sérii bleskových povodní na Sedlčansku měla v sobotu barvu velmi zrádnou, ale tento stav lze dále stále zlepšovat instalací čistíren odpadních vod i do malých obcí a osad, osvětou mezi rekreanty a samozřejmě vhodným režimem při obdělávaní zemědělské půdy.

Posázavští zelení se ke své řece budou vracet i nadále. Tento rok patří metál za statečnost kompletní rodině Janebových, téměř kompletní rodině Janatových, Pavlovi Tvrdému, Jirkovi Macákovi (autor fotografie), Tomáši Svobodovi, Otakarovi Šmídovi a Evě Tylové. (jan)

27.07.2009 14:40:29
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one