Oficiální stránky základní organizace Strany zelených v Jílovém u Prahy a dalších spřátelených organizací v Dolním Posázaví

Bursík: ČEZ účelově lže. Fotovoltaika zdraží elektřinu pouze o pět procent

Bursík: ČEZ účelově lže. Fotovoltaika zdraží elektřinu pouze o pět procent - obrázek

Bursík: ČEZ účelově lže. Fotovoltaika zdraží elektřinu pouze o pět procent - obrázek

Bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík v online rozhovoru pro ihned.cz tvrdě kritizoval kampaň, kterou vede ČEZ proti fotovoltaickým elektrárnám. Podle jeho slov tento energetický koncern chladnokrevně zneužil úspěchu obnovitelných zdrojů energie a vyšel do médií se zprávou, že od roku 2011 tato zařízení zdraží elektřinu o 22 procent. Ve skutečnosti však za zdražením elektřiny stojí zhruba dvojnásobná marže, kterou si ČEZ účtuje proti srovnatelným konkurentům v Evropě. „To je manipulace, za kterou by si měl ministr průmyslu Kocourek pozvat ředitele ČEZ Romana na kobereček a vynadat mu za šíření poplašných zpráv a především lhaní,“ říká v rozhovoru pro ihned.cz Bursík.
Neférová kampaň ČEZ
Na otázku, proč Bursík nezastavil boom solárních elektráren v době, kdy byl ve vládě ministrem životního prostředí odpovídá jednoznačně: „Vláda v níž jsem byl ministrem životního prostředí skončila začátkem května roku 2009. V té době nebyl boom fotovoltaických elektráren ještě rozpoznatelný. Měli jsme data ze začátku roku, kdy bylo nainstalováno jen 66 MW. Dnes jsme na 718 MW instalovaném výkonu. Stejný problém jako u nás nastal i v Německu a v některých dalších členských státech EU. Německo to však  řeší klidně a rozumně. Zrušili podporu pro elektrárny na zelené louce, na polích a podporují jen malé instalace na střechách a fasádách a také tam, kde jsou elektrárny instalovány v tzv. brownfileds – starých průmyslových areálech, často zatížených kontaminací, kde část zisku jde na úklid území.“
Bursík zároveň přiznává, že fotovoltaický boom ostatní obnovitelné zdroje poškodil, ale není to vinou pravidel, jaká nastavila Topolánkova vláda.
„Stalo se tak proto, že rozvoj fotovoltaiky zneužil ČEZ, který vyšel do médií se zprávou, že od roku 2011 zdraží elektřinu o  22 procent kvůli solárním elektrárnám, ačkoliv podle mých velmi realistických propočtů bude fotovoltaika zodpovědná jen za navýšení ve výši 5 procent. Zbytek je neférová kampaň ČEZu,“ dodává Bursík.
Dále připomíná, že v současnosti je instalováno 718 MW fotovoltaických elektráren. „Podle mého odborného odhadu to bude na konci roku cca 1200 MW, ministr Kocourek tvrdí, že 1300 MW, takže se zase tak moc nelišíme. Vezmu-li 1000 hodin slunečního svitu za rok, ve skutečnosti to bude asi o něco méně, pak budou k 31.12. 2010 činit vícenáklady na 1 kWh elektřiny 23,23 haléře. Při průměrné ceně elektřiny pro domácnost za 4,51 kč/kWh to dělá navýšení ceny elektřiny o 5,166 procent. ČEZ přitom mluví o 22 procentech .“ tvrdí expředseda zelených.
Stát drží v ČEZu cca 67 procent akciového podílu, pořád jde o státem majoritně vlastněnou firmu. Roman by se měl zodpovídat dozorčí radě a vládě za účelové lži, jejímž cílem je hodit odpovědnost za enormní růst cen elektřiny v důsledku chamtivosti managmentu ČEZ na obnovitelné zdroje.

Za růst elektřiny může chamtivost ČEZu, míní expředseda zelených
Podle Martina Bursíka to nejsou obnovitelné zdroje energie, které nesou hlavní odpovědnost za ČEZem ohlášený růst cen elektřiny. ČEZ profituje z toho, že tzv. tržní ceny elektřiny v ČR kopírují tržní ceny v Německu. To je dáno propojením ČR a Německa. Jinými slovy, ČEZ vyrábí elektřinu sice levněji než v Německu, ale prodává ji za německé ceny.
Bursík přichází z teorií, že v Německu provozují dražší plynové elektrárny a výrobci musí nakupovat emisní povolenky za vypouštění oxidu uhličitého. Těch má ČEZ od státu přebytek a na prodeji tohoto přebytku vydělává nejvíce ze všech elektrárenských společností v Evropě. Výsledkem je, že ČEZ dosáhl v loňském roce marži provozního zisku ve výši 42 procent. To je dvojnásobek průměru u srovnatelných konkurentů.
„Tato pozoruhodná ziskovost ČEZu jde na úkor nás, zákazníků. Z nižších výrobních nákladů netěžíme my zákazníci tím, že bychom měli levnější elektřinu, ale ČEZ a jeho managment na odměnách. Máme osmou nejdražší elektřinu v Evropě. Ve druhém pololetí 2009 vzrostly ceny nejrychleji z EU ačkoliv to nemělo s obnovitelnými zdroji nic společného,“ připomíná bývalý ministr životního prostředí v Topolánkově vládě.

ČEZ by měl snížit marži z prodeje
Bursík si rovněž všímá toho, že ačkoliv je ČEZ nejziskovější společností v Evropě, má  přitom druhou nejvyšší náročnost na počet zaměstnanců. Analytik Jan Oldřich z Candole Partners uvádí ve své studii, že ČEZ zaměstnává na 1 MW nainstalovaného výkonu 401 zaměstnanců, zatímco jeho konkurenti potřebují 180 a 290 zaměstnanců.
„A to ještě ČEZ dostane od roku 2013 velkou část emisních povolenek na základě výjimky, kterou proloboval v Bruselu a parlamentu zdarma. Vidím jediné řešení. Vláda by měla zadat poctivou analýzu s cílem posoudit možnosti regulace cen elektřiny analogicky jako ve Francii. Tam je cena silové elektřiny dokonce ještě vyšší než na naší burze, ale konečná cena elektřiny pro domácnost a firmy je nižší,“ navrhuje Bursík.
Podle Bursíka řešení spočívá ve snížení ceny elektřiny. „Řešením je zlevnit elektřinu za cenu snížení absolutně nepřiměřeně vysoké marže ČEZu. K tomu by měla podle mě vyjádřit vláda, nerezignovala-li na svou funkci v dozorčí radě ČEZu,“ myslí si expředseda zelených Bursík.
Namátkou jmenuje země EU jako je Francie, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Švédsko, Velká Británie, Finsko, Polsko, Rumunsko, kde je elektřina levnější, ačkoliv její výrobní náklady jsou v převážné většině zemí vyšší. „Rozdíl jde do kapsy ČEzu a jeho managmentu,“ míní na závěr Bursík.  (jan)

04.10.2010 15:57:56
oldrichjaneba
1 Pavel Hrabec Nez.  
2 MgA. Tomáš Svoboda SZ  
3 Jan Stachura SZ  
4 Mgr. Jana Koutníková Nez.  
5 RNDr. Miroslav Kolařík Phd. Nez.  
6 Mgr. Václava Zahálková SZ  
7 Jiří Kulhavý Nez.  
8 Gabriela Bošková SZ  
9 RNDr. Vítězslav Papež CSc. SZ  
10 Mgr. Zuzana Sýkorová Phd. Nez.  
11 Ing. Jiří Hofreiter SZ  
12 Jaroslava Bejčková Nez.  
13 Ing. Oskar Lažanský Nez.  
14 Anna Cedzová Nez.  
15 Ing. Otakar Šmíd SZ
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Přijďte mezi nás, podpořte nás, oslovte nás! zelenijilove@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one